درباره ی زیبایی های آذربایجان شهرها روستاها مشاهیر و ... آذربایجان

روستای زیبای اربطان مرند

روستای اربطاناز روستاهاي فعال و اقتصادي بخش يامچي روستاي اربطان مي باشد. اين روستاي جلگه اي به ارتفاع 1200 متر از سطح دريا واقع شده است. اربطان از شمال شرقي به روستاي گلعذار و از شمال غربي به روستاي فارفار و از جنوب به جاده معروف تبريز ـ بازرگان محدود شده است.

طول دورة يخبندان حدود 110 روز مي باشد كه از اواخر آذرماه شروع و در اواخر فروردين ماه پايان مي يابد. ميزان باران سالانه آن 300 ميليمتر و برف سالانة آن 1 متر است.

 اراضي آن آبي و به وسعت 600 هكتار از حاصلخيزترين زمين هاي بخش يامچي محسوب مي شوند. وجود منابع آب شيرين و فراوان اين منطقه را براي كشاورزي بسيار مستعد نموده است؛ به نحويكه اين روستا در سالهاي اخير به منطقه اي بسيار معروف در كشت محصولاتي چون گوجه فرنگي، خيار، و ساير صيفي جات تبديل شده است. كشت گوجه فرنگي برخي از سهامداران كارخانجات را تشويق نمود تا در نزديكي اين روستا اقدام به تأسيس كارخانه كشت و صنعت نمايند. وجود باغات ميوه و كشت صيفي جات به علت نزدیکي به سردخانه حمايت مي شود. اربطان مهمترين قطب كشاورزي بخش يامچي است و در زمينة ايجاد اشتغال بسيار مؤثر بوده است. اربطان از مرفه ترين مناطق بخش يامچي است.

وجه تسميه

عده اي اربطان را فارسي شده كلمة تركي «آي باتان» مي دانند. آي باتان در تركي به محل غروب ماه اطلاق مي شود. روستاهاي ديگري به اين نام در نقاط ديگر وجود دارد.

از افراد مسن روستا معتقدند كه آي باطان (با حرف ط) به معناي فرد كوچنده است. آنها معناي ديگري نيز ذكر كردند و آن اين كه آي باطان به فرد خوش اخلاق و پايبند به مذهب و دين اطلاق مي شود.

* چشمه ها و قنات هاي قديمي اربطان

برخي از چشمه ها و قنات هاي قديمي اربطان عبارتند از :

1- ارصلواتي 2- حاج ولي 3- مجيد 4- خاسه لار 5- جرمه 6- اقبال 7- تازه گازي 8- حاج فتح الله

* قدمت و طوايف

در فاصله بين باروج و اربطان روستاي مخروبه اي به نام كلّه گير كه مردم محلي به آن كولار مي گويند وجود دارد كه آثاري از ديوارهاي آن به چشم مي خورد. اين روستا به دلايل نامعلوم از بين رفته و مردم آن در روستاي كنوني اربطان ساكن شده اند. كلّه گير داراي يك قبرستان قديمي است.

در اين روستا دو مسجد و يك امامزاده وجود دارد. اين امامزاده به گفته اهالي مقبرة سيد حسن سادات   كه پس از 24 پشت ، نسب او به امام موسي بن جعفر (ع) مي رسد مي باشد. نام محلي اين امامزاده مشكل حسن ـ مشكل حسين         مي باشد.

اربطان از سه طايفه پديد آمده است كه عبارتند از 1- ملكي لو   2- حاجي لو   3- زينال خان لو.

* اربطان مهد دين و حماسه

اين روستا در دفاع از حريم دين و وطن در جنگ باجيلوها 6 شهيد تقديم نمود كه يكي از آنها فردي به نام شيخ زين العابدين بوده است. در دفاع از ميهن و كشور در طول جنگ تحميلي در مورد اين روستا همين كفايت مي كند كه سردار رشيد اسلام حاج حسن كسايي اصالتاً از اين خطه محسوب مي شوند.

اربطان محمد علم و دين مي باشد. سه نفر از علماي معروف اين روستا عبارتند از :1- آخوند ملاآقا مقدس 2- حاج شيخ مناف كسايي 3  آقا حماد .

یکشنبه 8 خرداد 1390 ,04:04 بعد از ظهر | ديدگاه