درباره ی زیبایی های آذربایجان شهرها روستاها مشاهیر و ... آذربایجان

مفاخر مرند

شهید رحمت الله اوهانی زنوز

 فرمانده محور عملیاتی لشگر مکانیزه 31 عاشورا اولين فرزند يك خانواده مذهبي  در روستاي زنوز مرند متولد شد و تحت تربيت پدرومادرش قرار گرفت . پس از طي مراحل كودكي ، در سن هفت سالگي در دبستان بابك(سابق) شهرستان مرند ، شروع به تحصيل كرد و تحصيلات خود را تا مقطع راهنمايي در مدرسة سعدي ادامه داد . به علت فقر مالي خانواده ، قادر به ادامه تحصيل نشد . تواضع بيش از حد او همگان را متعجب مي كرد . در اواخر سال 1356 ، به خدمت سربازي رفت و بعد از آموزش مقدماتي در پادگان ( عجب شير ) ، به بيرجند و از آنجا به تهران اعزام شد . زماني كه در تهران بود ، انقلاب اسلامي مردم ايران وارد مرحله ی حساس وسرنوشت سازی شده بود  با آغاز جنگ تحميلي عراق عليه ايران ، در شهريور ماه 1359 ، با كاروان متشكل از پاسداران وبسیجیان مرند ، عازم مناطق جنگي شد . پس از اتمام مأموريت ، مسئوليت هلال احمر مرند به وي واگذار شد . در سال 1360 ، با دومين اعزام كاروان سپاه تبريز به مناطق جنگي رفت و با مسئوليت فرمانده گروهان عملياتی ، در شكست محاصره آبادان حضور داشت . پس از بازگشت به زادگاهش ، در مقابل اصرار اطرافيـان مبنـي بر ماندن در شهر مي گفت : « از امام زمان خجالت مي كشم كه در اينجا بمانم . » به دنبال آن ، شهید اوهانی از هلال احمر مرند استعفا كرد و دوباره به جبهه رفت . در عمليات فتح المبين ، با سمت فرمانده گروهان در خدمت جنگ بود و پس از مرخصي كوتاهي ، دوباره به جبهه جنوب بازگشت . در عمليات بيت المقدس ، به عنوان مسئول محورخط در عمليـات شركت داشت .شهید اوهانی در عمليات والفجر مقدماتي ، مسئوليت تيپ عاشورا را به عهده داشت . در عمليات والفجر 4 ، فرماندهي محور عملياتي تيپ عاشورا با او بود و در عمليات خيبر ، محور عملياتي لشكر عاشورا را اداره مي كرد . در اين عمليات بود كه حميد باكري ، يكي از دوستان بسيار نزديكش به شهادت رسيد .سال 1364 ، در طي عمليات والفجر 8 ، در فاو زخمي شد و به ناچار چند روزي را در مرخصي بود ، ولي تحمل نياورد و دوباره به منطقه عمليات بازگشت ، در حالي كه هنوز زخمهايش مداوا نشده بود . رحمت الله در نامه هاي خود كه براي اعضاي خانواده مي نوشت ، بسيار فروتن و متواضع بود و در تمام صحنه همی جنگ وانقلاب حاضر بود ونقش به سزايي داشت .. بعد از عمليات والفجر 8 كه رحمت الله پس از مجروحيت به ناچار چند روزي را در مرخصي به سر برد ، علي رغم اصرار اطرافيـان براي شركت در عملياتهاي كربلاي 4 و 5 ، به منطقه بازگشت . در عمليات كربلاي 4 بود كه بر اثر اصابت تركش خمپاره شصت در منطقه شلمچه ، در تاريخ 5 دي 1365 ، به شهادت رسيد . پیکرمطهرش در روستاي زنوز مرند به خاك سپرده شده است.


اسماعیل یکانی 


از دانشمندان معاصر، ادیب و شاعر آزادیخواه، و قاضى عالیمقام در 1266 در قصبه یكان مرند متولد شد. تحصیلات خود را در ادبیات فارسى و عربى و فلسفه و منطق و فقه اصول و ریاضیات و هیئت در تبریز به اتمام رسانید. در جوانى جزو مدرسین درجه اول حوزه علمیه تبریز شد. پس از شروع نهضت مشروطیت وى در صف آزادیخواهان قرار گرفت و از اركان اصلى نهضت مشروطیت در آذربایجان بود. در قیام آذربایجان علیه حكومت استبدادى محمد علیشاه به زعامت ستارخان و باقرخان. میرزا اسمعیل خان با سردار و سالار همكارى نزدیك داشت و در حقیقت مشیر و مشار آنها بود. بعد از سقوط تهران و خلع محمد علیشاه قاجار، وى در تبریز روزنامه مهم و معتبرى به نام تبریز دائر كرد. پس از چندى روزنامه را به میرزا حسین خان كمال واگذار كرد و خود به تهران آمد و با غالب جرائد آزادیخواه و تندرو همكارى مى‏نمود. در 1299 در دولت میرزا حسن پیرنیا مدیریت و مسؤولیت روزنامه نیمه رسمى ایران به او واگذار شد و قریب یك سال روزنامه ایران را به طور یومیه انتشار مى‏داد. پس از آن همكارى مطبوعاتى خود را با مجله طوفان آغاز نمود و سلسله مقالاتى در زمینه تجددخواهى در آنجا تحریر و چاپ كرد. یكانى در 1306 به دعوت على‏اكبر داور به شغل قضایى اشتغال ورزید و مستشار دیوان جزاى عمال دولت (دیوان كیفر) شد. در محاكمات تیمورتاش در 1311 یكى از قضات محاكمه كننده بود. در 1321 در محاكمه مختارى و عمال نظمیه رأى دادگاه او را انشاء كرد و تحقیقا اساس محاكمه توسط او انجام گرفت. در 1323 یكانى رئیس كل دیوان كیفر شد و چند سالى در آن سمت بود تا به ریاست شعبه تمیز منصوب شد. آخرین سمت قضایى او ریاست دادگاه تجدیدنظر انتظامى قضات بود. یكانى یكى از دانشمندان بزرگ ایران بود و شعر هم مى‏سرود. آثار فراوانى از خود باقى گذارد از جمله كتاب مبسوطى به نام نادره ایام خیالى دیگر فرهنگ منظوم فارسى و فرانسه است. كسروى كتاب دین و شئون را نوشته او مى‏داند كه شیخ اسدالله ممقانى به نام خود چاپ كرده است. وى یكى از خوشنویسان درجه اول در خط نستعلیق بود و مرقعاتى كه از وى باقیمانده حكایت از این حقیقت دارد. یكانى در 1353 در هشتاد و نه سالگى در تهران درگذشت. در اواخر عمر از قدرت جسمانى و حافظه قوى برخوردارى كامل داشت. بهترین و صالح‏ترین شخص براى تنظیم تاریخ كامل مشروطیت ایران بود كه متأسفانه این امر مهم را انجام نداد. یكى از فرزندان وى علم طبابت آموخت و پزشك و جراحى انساندوست بود كه در بیمارستان بانك ملى سمت‏هائى احراز كرد. فرزند دیگر وى علم حقوق خواند و در شهردارى تهران مقام مدیر كلى گرفت.
پرفسور محمد حسین مرندیان
 
  فرهیخته شهرمان مرند؛ افتخار ایران زمین، محمد حسین در سال 1315  در مرنددیده به جهان  گشود,. با  وجود70سال سن دست از خدمت به جامعه پزشکی بر نداشته ود ر خدمت  تشنگان علم ومعرفت می باشند. ایشان  عضو انجمن پزشکان کودکان ایران می باشندانترنای بیمارستان پارس، متخصص کودکان از فرانسه ، استاد نمونه دانشگاه شهید بهشتی که عمری را در جنوب شهر تهران سالیان دراز در بخش کودکان بیمارستان لقمان حکیم به بیماران مستمند و دردمند خدمت میکرده و با وجود بازنشستگی از سه سال قبل هنوز بطور رایگان روزهای سه شنبه هر هفته در بیمارستان لقمان به دانشجویان پزشکی خدمت گذار می باشد و «آخرین مطالب ژنتیک »را در دست تهیه و چاپ دارند .جناب آقاي پرفسور محمد حسين مرنديان متخصص اطفال علي رغم گذشت سالها از بازنشستگي ايشان ولي كماكان با نيت و انگيزه خيرخواهانه و بدون چشم داشت مالي ومادي، در جهت ارائه خدمات درماني به بيماران و همچنين در جهت تعالي علم و دانش پزشكي تلاش وافري مي نمايند كه لازم است ضمن تجليل از اين استاد فرزانه و گران سنگ، شيوه وروش ايشان راالگويي مثبت تلقي و قدردان باشيم .
  قسمت کوچکی از  ارادتمندی ایشان به اهل بیت و انسان دوستی ایشان را به زبان یکی ازشاگردانش:روز  28 صفر بود .کشیک اینترنی اطفال بودم ..صبح زنگ زدند پایون که بیابید پروفسور داره بیمارها را ویزیت می کنه .پروفسور مرندیان پیرمرد 70 ساله ای بود که از اساتید بازنشسته دانشگاه محسوب می شد (حسین می گفت تو کودکی پروفسور او را از مرگ نجات داده) که تیپ اکادمیک داشت ..کروات می زد قهوه می  خورد ..معمولا دوشنبه ها  یکساعتی می امد و یکساعت در کلاس  بیماریها و گرافی ها راتوضیح می داد..ولی ان روز دوشنبه نبود ..روز تعطیل ..ساعت هفت صبح پروفسور  بیمارستان چیکار می کنه.؟
من وعلی دوان دوان رفتیم بخش ..از راهرو رد می شدیم پروفسور را دیدیم که داشت کودکی  را معاینه می کرد .ولی قیافه اش با روزهای دیگر فرق داشت .کرواتش را نبسته بود . با یک حزن وسکوت  همه کودکان را تا ساعت دو بعد از ظهر معاینه کرد ..تنها ده دقیقه  استراحت کرد( انهم با استکان  چایی ویک تیکه نان بربری و پنیر) ….برایم سوال بود ..از رزیدنتها پرسیدم :چی شده ..که پروفسور امروز اینطوری امده ..رزیدنت ارشد گفت : پروفسور به احترام پیامبر امروز امده بود وکودکان را ویزیت کرد

پروفسور جبار خلفی( استاد)

پروفسور جبار خلفی در سال  1331  در شهرستان مرند در استان آذربایجانشرقی متولد شد و تحصیلات متوسطه را در شهرستان مرند به پایان رساند ، مدرک لیسانس را از دانشگاه تبریز(در سال  1354)، فوق لیسانس از دانشگاه منچستر انگلستان(1355)و مدرک دکتری را نیز از دانشگاه منچستر انگلستان(درسال  1357  ) اخذ نمود. از اسفند ماه سال  1357  در دپارتمان شیمی دانشکده علوم دانشگاه ارومیه بعنوان استاد یار شیمی آلی شروع به کار نمود ، در سال  1371  به مرتبه دانشیاری و در سال  1378  به مرتبه استادی ارتقاء یافت و هم اینک بعنوان هیئت علمی در گروه شیمی دانشکده علوم دانشگاه ارومیه مشغول به فعالیت می باشند .


دکتر اسماعيل حسن زادهمرند

دکتر اسماعيل حسن زاده به سال 1348ش. در روستاي ارسي از توابع شهرستان مرند در استان آذربايجان شرقي متولد شد . تحصيلات 4 سال دوره ابتدايي را در مدرسه زادگاه خود گذراند و در پي مهاجرت خانواده به مرند ، کلاس پنجم را در دبستان نور اسلام به پايان رساند . دوره راهنمايي تا متوسطه را به ترتيب در مدرسه لقمان حکيم و دبيرستان شهيد حسن زاده مرند گذراند .
در سال 1367ش. در رشته تاريخ دانشگاه شهيد بهشتي پذيرفته شد و در سال 1371ش. به دريافت مدرک کارشناسي نائل آمد . دوره كارشناسي ارشد  را در پژوهشگاه علوم انساني و مطالعات فرهنگي گذراند و در سال 1373ش. از پايان نامه خود با عنوان «روابط خارجي آق قويونلوها» دفاع كرد .
مقطع دكتري را در سال 1374ش. در دانشگاه شهيد بهشتي آغاز کرد و در سال 1380ش. از پايان نامه خود با عنوان «نقش فرهنگ سياسي نخبگان در خود كامگي شاهان از قرن چهارم تا ششم هـ . ق.» دفاع كرد و به اخذ درجه دکتري نائل آمد .
سوابق آموزشي
دکتر حسن زاده تدريس را از دبيرستان هاي تهران در سال 1371ش. آغاز کرد . با پذيرش در مقطع دکتري و در حين تحصيل به تدريس در دانشگاه آزاد واحد شبستر و مرند و نيز گروه تاريخ دانشگاه شهيد بهشتي اشتغال داشت . ايشان پس از خاتمه تحصيلات به عضويت هيأت علمي گروه تاريخ دانشگاه الزهرا پذيرفته شد و هم اکنون در دوره تخصصي خود يعني قرون چهارم تا ششم تاريخ ايران مشغول به تدريس است .
سوابق پژوهشي
ايشان پژوهش را از همكاري با مركز اسناد انقلاب اسلامي آغاز كرد و مدتي مدير گروه تاريخ منطقه اي  مركز
اسناد انقلاب اسلامي بود . در حال حاضر  با پژوهشكده امام خميني همكاري دارد . همين امر سبب شد حوزه مطالعات وي به دو بخش تاريخ ميانه ايران و تاريخ معاصر از سال 1340ش. تا انقلاب اسلامي تقسيم شود. هم اكنون نيز مديريت داخلي مجله علمي - پژوهشي علوم انساني دانشگاه الزهرا را بر عهده دارد .  
تاليفات ایشان:
- تاريخ تركمانان قراقويونلو و آق قويونلو در ايران – تهران ، سمت
- تاريخ مرند از مشروطه تا انقلاب اسلامي -  زير چاپ
- تحليلي بر پيدايش و تكوين حزب ملل اسلامي - زير چاپ.
دکتر حسن زاده درباره تاريخ و نقد تاريخي معتقد است:
مطالعات و پژوهش هاي تاريخي بدون توجه جّدي به مقوله نقد و نقد تاريخي ميسر نخواهد شد . نقد تاريخي به دليل بهره مندي از شيوه هاي مختلف ، خواننده را به لايه هاي گوناگون متن رهنمون مي كند. اين لايه ها چنان در هم پيچيده شده است كه خواننده در نگاه سطحي تصور مي كند آنچه مورخ مي گويد ، همين است كه درقالب حروف ،كلمات و جملات آمده اند . اما مهم تر از آنها انديشه نهفته در لايه هاي مختلف متن است . اگرلايه ها و سطوح متون تاريخي را همچون متون فلسفي  به لايه هاي پيچيده شده پياز تشبيه كنيم بي راهه نرفته ايم . رشته اي كه مي تواند اين لايه هاي بافته شده را از هم جدا سازد ، نقد تاريخي است كه متاسفانه در كشور ما مهجور مانده است. پيش زمينه رونق نقد تاريخي ، نقد مطالعات و پژوهش هاي تاريخي است. براي مثال درك تاريخي محققاني كه مطالعات گسترده در باره جامعه شناسي تاريخي يا انديشه سياسي  دارند با كساني كه به رشته هاي ديگر تسلط چنداني ندارند متفاوت خواهد بود. زيرا عالمي که علاوه بر تاريخ به علوم ديگر نظير جامعه شناسي يا علوم سياسي مسلط است ، در باز کردن لايه ها و کشف سطوح مختلف وقايع تاريخي ، توفيق بيشتري خواهد يافت .

 

دکترابوالفضل عابدینی

 زندگی نامه ایشان به قلم خود: اینجانب ابوالفضل عابدینی استادیار دانشگاه تهران، دانشکده الهیات، در سال 1329 در مرند آذربایجان شرقیمتولد شده و تحصیلات ابتدایی را در آن شهر گذرانده سپس به تبریز هجرت کردم و در مدرسه طالبیه تبریز (حوزه علمیه) تحصیلات حوزوی را شروع کردم و در ضمن دروس جدید را هم ادامه دادم. (1342) سپس به شهر قم رفتم، منطق و اصول و لمعتین و رسائل و مکاسب را پیش اساتید بزرگ جناب آقای پایانی و جناب آقای سبحانی خواندم (تا پایان سطح) در کنار علوم دینى، دروس جدید را هم تا دیپلم ادبی و سپس در سال بعد دیپلم تجربی را پشت سر گذاشتم (2 دیپلم گرفتم ادبی و تجربی). در سال 1353 در دانشگاه تهران در رشته تاریخ قبول شدم یکی دو سال از قم به تهران تردّد می‌کردم و سرانجام به قول طلبه‌ها سلب توفیق شده و ناچار از قم بریدم و برای همیشه ساکن تهران شدم. در سال 1355 لیسانس گرفتم ـ مجدداً دوره فوق‌لیسانس را در همان دانشگاه ادامه دادم. به انقلاب و انقلاب فرهنگی خورد ـ مدتی دانشگاه‌ها تعطیل شد. سرانجام در سال 1364 فوق لیسانس گرفتم.در سال 1369 از طریق اعزام دانشجو به خارج، از طریق وزارت علوم به کشور فرانسه برای اخذ دکترا، اعزام شدم 2 سال در فرانسه بودم، بنا به دلایل سیاسی و فرهنگی نتوانستم در آنجا ادامه تحصیل بدهم، ناتمام برگشتم. مجدداً برای دکترا امتحان دادم و در دانشگاه شهید بهشتی ادامه تحصیل دادم و سرانجام از آن دانشگاه دکترا گرفتم. و هم ‌اکنون به کار تدریس و تحقیق و پژوهش مشغول هستم.


محمود عمرانی «گل آقای مرند»مرند.


زندگی نامه محمود عمرانی به زبان طنز باقلم خود ایشان:«مادرم می گوید اسمت محمود است و اسم فامیلیت عمرانی،به دنیا که آمدی همه ماخوشحال بودیم و می ندیدیم ولی در برابر این خنده ما برایمان جالب بود که تو گریه می کردی،نمی دانم چرا ؟اون موقع مقارن با سال ۱۳۴۸ بود و محله ما را چای قیراقی می گفتند، همان طور که از اسمش پیداست همیشه از کنار محله ما یه رود،باریکه،آب،قنات و در هر حال هرچی...بهش میگفتند چای قیراقی.،اونوقت گفتند که می خوای چیکاره بشی؟ آقای دکتر،جناب مهندس یا معلم ؟ گفتم همه اینها خوبند ولی معلمی را خیلی دوست دارم،تا اینکه دست بر قضا معلم شدم......باید حرمت ها را حفظ کرد،قلم ها را حفظ کرد و آنها را به ریال،تومن و...نفروخت.مطبوعات بدون طنز همچن آش بی نمک و جسم بی روح است.هنوز جای بسیار دارد که مطبوعات محلی به مقوله طنز بیشتر اهمیت دهند البته دستشان درد نکندامیدهای روشنی در باب کاریکاتور به چشم میخورد که جای گفتن جمله (آفرین بر کاریکاتوریست های بومی) همین جاست. طنز نویسی را با گل آقا شروع و تجربه کردم ، سال ۱۳۷۶ هیچ وقت یادم نمیره ، بعضی وقتها فکر می کنم متولد سال ۱۳۷۶ هستم چون گل آقا (مرحوم کیومرث صابری فومنی) همان سال این حقیر را حضوری و مکتوب مورد تفقد و تشویق قرار داده و چند خطی برایم هدیه دادند.در طنز نویسی از گل آقا،منوچهر احترامی،عمران صلاحی و از گذشتگان عبید زاکانی و علامه دهخدا الهام گرفته ام،البته بعضی وقتها هم یه نو آوری و خلاقیت های فردی از خودم بروز می دهم،تلاش میکنم،اندیشه می کنم و بعد می نویسم»

دکتر مهناز امیر احمدی

خانم مهناز امیر احمدی فرهیخته مرندی متولد 1336 در شهر تاریخی وفرهنگ پرور مرند می باشد

دکتر مهناز امیر احمدی عضو شورای پژوهش هنر می باشند که مایه افتخار ایران وشهرمان مرند می باشند،

ایشان دارای ديپلم رياضي از دبيرستان دخترانه خوارزمي تهران مرند1
فوق ليسانس "معماري" از دانشگاه صنعتي برلين، درژوئيه 1985 "گرایش تخصص در طراحي
ودكتراي "برنامه ريزي شهري و منطقه اي" از دانشگاه صنعتي برلين،در مارس 2002" دریافت کرده اند.همچنین ایشان عضو"نظام معماران و آرشيتكت هاي برلين" از سال 1991 تا به حال وهمچنین موفق به گذراندن دوره Habilitation ، در دانشگاه صنتعي آلمان وموضوع رساله دکتری ایشان"رشد جمعيت و برنامه ريزي تاسيسات زيربنايي، اجتماعي و فرهنگي در ايران" خانم مهناز امیر احمدی متخصص در برنامه ريزي سيستم مراكز بهداشتي، درماني و بيمارستانها" میباشند
 سوابق شغلی خانم دکتر به شرح زیر می باشد:استاديار دانشگاه مازندران و عضو هيات علمي دانشكده هنر و معماري - مدير پژوهشي دانشكده هنر و معماري - مدير گروه مهندسي شهرسازي دانشكده هنر و معماري، نماينده دانشگاه مازندران در شوراي پژوهش هنر كل كشور در فرهنگستان هنر،
كارشناسي ارشد در مركز مطالعاتي و تحقيقاتي شهرسازي و معماري – وزارت مسكن و شهرسازي
، عضويت در هيات رئيسه كميته تخصصي محور "توسعه و تعادل منطقهاي" همايش چالشها و چشم اندازهاي توسعه ايران- سازمان مديريت و برنامه ريزي كشور و رياست جمهوري وتجاربی کاری دیگر در خارج از کشور کارنامه علمی فرهنگی ایشان می باشند

مهندس سيد حسين حسيني

سيد حسين حسيني درمرند2سال۱۳۳۲درشهر  مرند ديده به جهان گشود.افارغ التحصيل رتبه اول کارشناسي ارشد مهندسي برق در سال 1355 از دانشکده فني دانشگاه تبريز - فارغ التحصيل کارشناسي ارشد الکترونيک قدت (رتبه اول) در سال 1357 دانشگاه پلي تکنيک لورن فرانسه - فارغ التحصيل دکتراي تخصصي مهندسي برق در سال 1360 از دانشگاه پلي تکنيک لورن فرانسه

سوابق شغلي : مدير گروه مهندسي برق - معاون دانشکده فني - معاون آموزشي دانشگاه تبريز - معاون پژوهشي دانشکده فني - رئيس دانشکده فني - رئيس دانشکده مهندسي برق و کامپيوتر دانشگاه تبريزدكتر صمد قنبر زادهمرند3

 آقاي قنبر زاده يكي از فعالين خوشنام  فرهنگي مرند مي باشد كه با فعاليت در راه اندازي دانشگاه آزاد وپيام نور مرند نام خود را در فرهنگ مرند جاودانه كرده است.

دكتر قنبرزاده در سال1324 در روستاي هوجقان از توابع مرند چشم به جهان گشود وپس از اتمام كلاس چهارم ابتدائي  به مرند كوچيده تا پايان سيكل اول دبيرستان در مرند ادامه تحصيل داده وسپس وارد دانشسراي مقدماتي تبريزشد. درسال 1342به استخدام آموزش وپرورش مرند در آمد ودر سال1347 با قبولي در رشته فيزيك وارد دانشگاه تبريز شد وسپس در سال1353 كارشناسي ارشد در رشته فيزيك تشعشع از دانشگاه تبريز فارغ التحصيل شد. در سال 1354 با استفاده از بورس تحصيلي اعطائي سازمان انرژي اتمي ايران براي ادامه تحصيل در رشته مهندسي هسته اي به كشور انگلستان اعزام ودر سال1356 پس از اخذ مدرك از دانشگاه لندن به كشور بازگشته وبه عنوان كارشناس ارشد هسته در سازمان انرژي اتمي ايران مشغول به كار شد.. در سال1363 بعنوان اولين سرپرست ومسول راه اندازي دانشگاه آزاد اسلامي در مرند  ودر سال1373 رياست دانشگاه پيام نور مرندانتخاب شده وزحمات زيادي در اين دوره متحمل شدند. در سال 1376 به مدت دو سال دور دانشوري رشته مهندسي هسته اي دانشگاه امير كبير را گذرانيده ودر نهايت در سال1384 از سمت هاي رسمي اداري وتدريس خود را باز نشته كرد، هر چند تدريس عشق اوست.


مرندسردار شهيد محمد حسن كسائي


در سال‌هاي سياه حكومت پهلوي كودكي به زلالي چشمه ‌سارهاي محبت در خاك ايران چشم به جهان گشود. محمد حسن هنوز كودكي بيش نبود كه براي اولين بار دستان كوچكش در مدرسه شهر مرند قلم را در دست گرفت و سالك ديار علم گشت. پس از اخذ مدرك ديپلم تحصيلاتش را در رشته ادبيات فارسي ادامه داد. سپس به استخدام اداره آموزش و پرورش درآمد و در شهرستان «ممقان»‌شروع به تدريس نمود. همزمان با اوج‌گيري انقلاب اسلامي به محضر آيت‌الله مدني(ره) راه يافت و به عنوان نماينده دبيران مذهبي در تمام جلسات و اعتصابات فرهنگيان شركت نمود. پس از پيروزي انقلاب اسلامي با شنيدن پيام تاريخي امام خميني(ره) مبني بر تشكيل جهاد سازندگي، جهاد سازندگي مرند را به همراه برادرش احداث نمود. و تصميم گرفت كودكان روستا را از لحاظ فرهنگي غني نمايد. سردار رشيد مرند به همراه يكي از دوستانش (آقاي ساجدي) با عنوان فرمانده گردان انصار جهاد سازندگي استان آذربايجان شرقي به جبهه‌هاي جنوب رفت و در جزيره مجنون حماسه‌اي بي‌نظير آفريد. اما ديگر چشمان آسماني‌اش توان نظاره بر خاك را نداشت. ماه شعبان‌المعظم رو به پايان بود و كسائي در بخش اطلاعات عمليات فعاليت خود را آغاز نموده بود. ناگهان پيكر خسته‌اش در خط مقدم به زمين افتاد و چند ساعت بعد در بيماستان در تاريخ 24/1/1366 به ديار حق شتافت. تا لباس روزه‌اش به جام شيرين ساقي كوثر تازه شود

شهيد موسي كلانتري

در سال  1327  در شهرستان «مرند» متولد شد. تحصيلات ابتدايي و قسمت اعظم تحصيلات متوسطه را در مرند  به پايان رساند و ديپلم خود را از دبيرستان «خوارزمي»در« تهران» گرفت. شهيد موسي كلانتري در سال  1345  وارد دانشگاه« اميركبير»در« تهران» شد و در رشته راه و ساختمان به تحصيل پرداخت و بالاخره با اخذ مدرك فوق ليسانس در رشته راه و ساختمان فارغ التحصيل شد. در دوران دانشگاه، يكي از افراد فعال عضو انجمن اسلامي بود.  پس از پيروزي انقلاب اسلامي در  22  بهمن ماه سال  1357  به عنوان پاسدار در كميته به حراست از انقلاب اسلامي پرداخت. در تابستان سال  58  وارد وزارت راه شد و جهت فعال كردن اداره راه «خوزستان» به آنجا رفت و پس از مدتي به همين منظور به استان« آذربايجان غربي» اعزام شد و مسئوليت اداره كل راه و ترابري استان را نيز به عهده گرفت. در دي ماه سال  1358  از سوي شوراي انقلاب به سمت وزير راه و ترابري منصوب و پس از تشكيل دولت شهيد« رجايي» تا هنگام شهادت همچنان در اين سمت به انجام وظيفه و خدمت به مردم و جمهوري نوپاي اسلامي ايران ادامه داد.


سردار مهندس حاج بهروز پور شريفي

سردار شهيد اسلام طراح پل خيبر مهندس بي نام نشان شهيدبهروز  پورشريفي.
دكترمجيد غفار پور

در سال 1329در شهرستان مرند متولد شد.ايشان تحصيلات عالي خود را در رشته پزشكي دانشكدة پزشكي دانشگاه تهران آغاز كرد. در سال 1350 دوره پزشکی عمومی را به پایان رسانده و در زادگاه خود مشغول به طبابت شدند. در سال 1364 دوره دستیاری را در دانشگاه تهران گذرانده و در سال 1368 با اخذ  بورد تخصصیبه عنوان نفر اول در رشته بيماريهاي مغز و اعصاب از دانشكدة پزشكي دانشگاه علوم پزشكي تهران گرديد. در سال 1377 به درجه دانشیاری و در سال 1382 به درجه استادی در گروه نورولوژی ارتقاء یافتند. ايشان اكنون به عنوان عضو هيئت علمي در بخش داخلي اعصاب بيمارستان امام خميني (ره) مشغول به كار مي‌باشند تحصيلات ابتدايي را در دبستان فرخي و بزرگمهر آغاز و تحصيلات متوسطه را در دبيرستان سيدزاده به پايان رساند. پس از اتمام تحصیلات دبیرستان ابتدا در دانشکده داروسازی دانشگاه علوم پزشکی تهران مشغول به تحصیل گردید ولی بعلت علاقه ایشان به پزشکی و درمان با دادن امتحان مجدد در رشته پزشکی پذیرفته شده و تحصيلات عالي خود را در رشته پزشكي دانشكدة پزشكي دانشگاه تهران آغاز كرد.  مجيد غفار پور در سال 1377 به درجه دانشیاری و در سال 1382 به درجه استادی در گروه نورولوژی ارتقاء یافته است دكتر غفار پور عضو هيئت علمي و استاد دانشكده پزشكي دانشگاه علوم پزشكي تهران مي باشد.ايشان با تاسیس انجمن فرهنگی – دینی مرندیان مقیم مرکز -تاسیس مرکز تحقیقات بیماریهای مغز و اعصاب ایران -راه اندازی مرکز ترانس کرانیال داپلر بیمارستان امام خمینی(ره) -راه اندازی مرکز پلی سومنوگرافی مرکز تحقیقات بیماریهای مغز و اعصاب ایران -راه اندازی مرکز اختلالات خواب و LTM در مرکز تحقیقات بیماریهای مغز و اعصاب ایران -راه اندازی آزمایشگاه نوروژنتیک و نوروساینس در مرکز تحقیقات بیماریهای مغز و اعصاب ایران در يادها باقي خواهند ماند.همچنين دكترعضوهيئت علمي نمونه سال 1379 و به عنوان چهره ماندگار و استاد نمودنه در سال 1386 شناخته شده اند.تعداد مقالات ايشان بزبان فارسي : 17 مورد و تعداد مقالات بزبان انگليسي 27 مورد وتعداد كتابهاي تاليفي و ترجمه : 8 مورد مي باشد


دکتر نظام الدین دانشور

وی در سال1326 در شهرستان مرند به دنیا آمد و پس از اتمام تحصیلات ابتدایی در دبستان فرخی، دیپلم خود را در سال 1344 از دبیرستان فردوسی تبریز اخذ کرد دکتر دانشور مدرک کارشناسی ارشد خود را در سال 1350 در رشته مهندسی شیمی از دانشگاه فنی استانبول و کارشناسی ارشد شیمی معدنی را در سال 1356 از دانشگاه نیوکاسل انگلستان دریافت کرد. وی تحصیلات دکتری خود را در سال 1360 در همین رشته در دانشگاه نیوکاسل به اتمام رساند.وی از سال 1350 به عنوان عضو هیئت علمی  دانشگاه تبریز مشغول به فعالیت شد. دکتر دانشور در سال 1374 به درجه دانشیاری و در سال 1382 به درجه استادی ارتقاءپیدا کرد. وی از بنیانگذاران رشته شیمی کاربردی در کشور محسوب می شد به طوریکه با تلاش وی اولین دوره کارشناس

جمعه 30 اردیبهشت 1390 ,02:19 بعد از ظهر | ديدگاه